VIZUALNI EFEKTI – VFX
… sve što zamislite možemo napraviti foto-realno i neprimjetno uklopiti u živu sliku!
Usluge vizualnih efekata koje nudimo
- detaljne predvizualizacije, concept art, storyboard, videostoryboard…
- dizajn likova i pozadina, 2D i 3D animacije
- animacije i efekti za filmove, TV reklame i spotove
- obrada ulaznog materijala, čišćenje slike
- stvaranje kompletnih CGI sekevenci/animacija
- simulacije fluida, dima i eksplozija
- grafički dizajn u službi vizualnih efekata
- tracking i matchmoving
- izrada matte painting-a
- snimanje i obrada green screen materijala
- rotoskopiranje
- supervizija na filmskom setu
- motion capturing na lokaciji
- buđetiranje vizualnih efekata
Kada su vam potrebni vizualni efekti?
Vizualni efekti potrebni su u situacijama kada ste u nemogućnosti da realizirate svoju viziju, bilo zbog ograničenja koja nam donosi stvarni svijet, ili pak budžet. Primjerice, ukoliko u vašem projektu trebate scenu koja se odvija u svemiru, teško da će bilo tko od nas biti u mogućnosti da zaista ode u svemir (osim ako niste Elon Musk, ili pak radite u NASA-i). E tu su vam potrebni vizualni efekti. Bilo da je riječ o kombinaciji žive slike snimljene na setu ili pak ispred green screena, računalno generirane slike, ili pak o potpuno računalno generiranoj sekvenci.
Vizualni efekti će vam također zatrebati i u situacijama kad prekasno shvatite da vam se na snimanju potkrala neka greška, a koju svakako valja ispraviti prije nego izbacite finalni proizvod pred oči javnosti. Primjerice, netko je na setu zaboravio šalicu od kave (šifra: Game of Thrones) i primjetili ste to tek kad ste došli u montažu! Što sada!? E u tom slučaju zovete nas, da vam uz pomoć programa koje koristimo i VFX tehnika koje znamo, maknemo tu šalicu iz kadra.
A vizualne efekte ćete svakako zatrebati i u situacijama kada se naknadno odlučite na neke izmjene na već snimljenoj živoj slici, a koje je nemoguće izvesti bez upotrebe vizualnih efekata. Primjerice, shvatili ste (prekasno) da bi radije da vaš junak nosi plavu, a ne zelenu majicu… ili da umjesto čaše u ruci drži bocu… ili da na zidu iza njega umjesto “Mona Lise” bude slika “Djevojke s bisernom naušnicom”. Znate već što vam je činiti u takvoj situaciji, zar ne? Zovete nas, i mi vam napravimo te izmjene.
Uglavnom, primjera ima mnogo, no shvatili ste poantu upotrebe VFX-a.
Vizualni efekti sastavni su dio visoke produkcije
U većini slučajeva glavna odlika dobrih vizualnih efekata je da ih se NE PRIMIJETI. Tokom produkcije VFX producent će usko surađivati sa redateljem kako bi ga uputio u što je moguće i kako napraviti željeni efekt.
Po potrebi, VFX supervizor može doći na snimanje pa da u konzultaciji sa redateljem i direktorom fotografije osigura najbolju kvalitetu ulaznog materijala potrebnog za neki efekt.
Priprema i predvizualizacije su ključne za top nivo kvalitete.
Više o predvizualizacijama možete pročitati ovdje.
Showreel vizualnih efekata (VFX)
Informacije o vizualnim efektima
Vizualni efekti su naziv za animacije, odnosno računalno generirane slike koje se u konačnici spajaju sa živom slikom, i tako ju izmjenjuju, nadograđuju ili/i proširuju prethodno snimljeni matrijal, te pomažu u stvaranju cjelovite scene, kako ju je autor originalno i zamislio. Različite tehnike koje se koriste kod stvaranja vizualnih efekata nude mnogobrojne mogućnosti i omogućuju autorima da realiziraju i prezentiraju svoje ideje u svom punom sjaju, te ih učine vizaulno bogatijim i atraktivnijim.
Što se to točno podrazumjeva pod 2D vizualnim efektima? Intervencije na živoj slici u situacijama kada se kamera ne miče previše u prostoru, tj. ne okreće se u prostoru, već se kreće samo po osi gore-dolje ili lijevo-desno, pa nam kod takvih intervencija nisu potrebni softveri za 3D animaciju i tracking. To se obično odnosi na poslove trackinga, cleaninga, rotoskopiranja i tome slično.
Kao što vjerojatno možete i sami zaključiti na temelju informacija iz prethodne točke, za izradu 3D vizualnih efeketa su nam potrebni softveri za izradu 3D animacija ili trackinga. 3D vizualni efekti su obično kompleksniji i zahtjevniji, ali samim time i vizualno bogatiji. Ponekad to može biti kompletna CGI sekvenca, koja u sebi nema ni trunke žive slike, a ponekad se CGI koristi samo kako bi nadopunio živu sliku i prethodno snimljeni materijal.
Posebna kategorija animiranih efekata su simulacije određenih stvari koje se zbog kompleksnosti ne mogu individualno animirati. To su u prvom redu simulacije fluida i simulacije eksplozija i dima. To su vizulani efekti koji se u osnovi sastoje od mnoštva sitnih dijelova koji se zajedno kreću. Simulacije nije moguće ubosti od prve, niti namjestiti od prve. Potrebno je dosta pokušaja i pogrešaka da se namjeste parametri koji će proizvesti željeni efekt. Sa druge strane, takve simulacija imaju i pomalo očaravajuć efekt upravo zbog svih dijelova koji se ponašaju fizički realno.
Bez obzira jeli riječ o 2D ili 3D VFX efektima, u konačnici se VFX često integrira sa živom slikom, točnije radi se compositing računalno generirane slike i žive slike. Poželjno je da se to napravi što je bolje moguće, kako bi finalni proizvod, tj. cjelina izgledala što prirodnije i realnije.
To je posebice važno kada je riječ o izmjenama na živoj slici. Primjerice kada treba iz kadra maknuti nešto što u kadru ne bi smjelo biti. U takvim situacijama vizualni efekti moraju biti gotovo neprimjetni, kako u konačnici nitko osim vas i samog autora koji je upoznat s izmjenama, ne bi mogao ni pomsiliti da u kadru postoji neki vizualni efekt.
Kada je posao napokon gotov, tako finaliziranu sliku tada ponovno renderiramo u prethodno odabranom formatu.